- reset +
Members Login

Rozwiń Panel
Home Home Home
Home Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego Promocja BRD Promocja BRD - 2017r. Bądź widoczny, bądź bezpieczny, wykorzystaj odblask

Bądź widoczny, bądź bezpieczny, wykorzystaj odblask

RAF 0074    Konferencja na temat poprawy poziomu bezpieczeństwa pieszych, która odbyła się w dniu 8.09.2017 r w Centrum Edukacji Komunikacyjnej toruńskiego WORD-u z udziałem Prezydenta Miasta Torunia, Komendanta Miejskiego Policji, oraz Dyrektorów Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu i Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Toruniu.


W Toruniu realizowany jest program poprawy poziomu bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych i przejazdach dla rowerzystów. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego włączył się w działania zmierzające do poprawy bezpieczeństwa niechronionych użytkowników dróg poprzez zainicjowanie systemu zwanego „WEŹ-ROZWIŃ-PRZEJDŹ-ZOSTAW”
Wspólna akcja Policji, Miejskiego Zarządu Dróg oraz WORD ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych na przejściach szczególnie niebezpiecznych.
Opaski odblaskowego zostały specjalnie poszerzone i powleczone z obu stron materiałem odblaskowym tak aby były widoczne dla kierujących nadjeżdżających z każdej strony jezdni.
Opaski znajdują się przy przejściach na specjalnych słupkach przy  znaku D6 (przejście dla pieszych). Pieszy, który chciałby wykorzystać odblask i czuć się bezpiecznie na przejściu może go zdjąć, przejść z wyciągniętym przed siebie odblaskiem i następnie założyć go ponownie na słupku po przeciwnej stronie jezdni, pozostawiając odblask dla innych pieszych.
Na razie akcja będzie prowadzona na czterech toruńskich przejściach dla pieszych. Jeśli zyska uznanie i aprobatę wśród mieszkańców, projekt zostanie rozszerzony. Przejścia na których będzie prowadzona akcja, nie są wybrane przypadkowo – to właśnie na nich występuje duże zagrożenie wypadkami drogowymi.
Wytypowane przejścia dla pieszych znajdują się na ulicy Prufferów-Poznańska, Bażyńskich,Polna-Kociewska, Przy Skarpie-Szosa Lubicka.
Pomysł należy traktować jako pewną propozycję postępowania, która poprawi nasze bezpieczeństwo podczas przechodzenia przez ruchliwą ulicę. Pieszy nie ma obowiązku z tego rozwiązania korzystać, gdyż nie wynika ono z obowiązujących przepisów ruchu drogowego. Pomysł jest innowacyjny w skali kraju. Jesteśmy ciekawi jak zostanie odebrany przez pieszych.

Powiązane artykuły:

 - KMP w Toruniu - WEŹ ROZWIŃ PRZEJDŹ ZOSTAW

 - MZD Toruń - Żeby pieszy był widoczny

Link do filmu "Odblaski"

Fotorelacja